تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات

سری پنجم نکات طلایی در Civil 3D

  در این بخش سری پنجم نکات جدید راجع به Civil 3D ذکر خواهد شد. مشکلات خود در Civil 3D را در قسمت نظرات این بخش ذکر نمایید تا به آنها رسیدگی شود. 

  41. با داشتن یک مسیر و پروفیل طولی آن (سطح یا طرح) می توان مسیر را به یک Feature Line تبدیل نمود. مزیت این عمل داشتن مسیر به صورت سه بعدی است که می توان در صورت نیاز از آن استفاده نمود. یکی از این کاربردهای این عمل، استفاده از مسیر تبدیل شده برای Curb Return هاست که در تقاطع ها از آن استفاده می شود. از دیگر کاربردهای این کار، تصویر کردن مسیر (مؤلفه ی ارتفاعی مسیر) در یک نمای پروفیل دلخواه است. توجه نمایید با این عمل مسیر اولیه دست نخورده باقی می ماند و فیچرلاین از روی آن ساخته می شود. در فایل پیوست که توسط مهندس جواد ابوحمزه تهیه شده است، شیوه ی تبدیل یک مسیر با استفاده از پروفیل طولی آن به Feature Line توضیح داده شده است. این فایل را می توانید از این آدرس دریافت کنید.


  42. طبق درخواست دوستان، روش شیت بندی پلان و پروفیل درنرم افزار Civil 3D به صورت کامل تهیه گردید. این فایل را می توانید از این آدرس  دانلود نمایید.

  برای افزودن لژاندر به شیت ها، بایستی قبل از ذخیره نمودن تمپلیت شامل شیت در پوشه ی Plan Production، لژاندر را در درون آن قرار داده و سپس عملیات ذخیره سازی را انجام دهید. لژاندر را می توانید همانند یک عارضه ی اتوکدی نیز به شیت ها اضافه کنید.


  43. برای کددار کردن منحنی میزان هایی که بوسیله ی اسکن از نقشه های کاغذی تهیه شده اند، روش های مختلفی وجود دارد. در این نکته به روش کد دار کردن منحنی ها با استفاده از Feature Line ها خواهیم پرداخت. علاوه بر این هدف، با فیچر لاین و نیز روش پاکسازی نقشه ها نیز تا حدی آشنا خواهید شد. این فایل را می توانید از این آدرس دانلود کنید.


  44. یکی از دستورات پرکاربرد و مفید برای بررسی کوریدور، دستور Drive است. در استفاده از این دستور، در صورتی که سطح اولیه در موقعیت خاکبرداری قرار گرفته باشد، امکان بررسی کوریدور مقدور نیست. در این پست راه حلی برای این مسئله پیشنهاد شده است. این آموزش را می توانید از این آدرس دانلود کنید.


  45. بریک لاین یکی از عوارض مهم و حیاتی در تعریف سطح است. برای داشتن یک مدل دقیق از سطح و نیز هنگامی که مقادیر احجام خاکی برای ما مهم باشد، استفاده از بریک لاین ضروری است. در این فایل انواع بریک لاین و مشخصات لازم در مورد بریک لاین ها عنوان شده است.


  46. شاید به جرأت بتوان گفت کاربردی ترین ابزار Civil 3D پس از مبحث کوریدورها و سطوح، بحث Grading هاست. این بخش از نرم افزار دارای کاربردهای متعددی است که معمولاً در عمل با آن مواجه می شویم. تنها راهی که بتوان در این بخش به تسلط نسبی و خوبی دست یافت، انجام تمرینات متعدد و نیز داشتن توانایی زیاد در کار و ویرایش فیچرلاین هاست. در فایل پیوستی، به این مبحث جذاب و قدرتمند نرم افزار اشاره شده است. به همراه فایل آموزشی، یک سطح به صورت LandXML نیز پیوست می باشد که می توانید از آن به عنوان تمرین استفاده کنید. فایل مذکور را می توانید از این آدرس دانلود کنید.


  47. برای وارد سازی مختصات جغرافیایی به محیط Civil 3D و نیز آموزش شیوه ی ساخت فرمت ورود نقاط، می توانید از فایل واقع در این آدرس استفاده کنید.


  48. برای ویرایش ارتفاعی عوارض تصویر شده، بر روی آنها راست کلیک کنید و گزینه ی Projection Object Properties را انتخاب کنید. نیز می توان با راست کلیک کردن بر مقطع مورد نظر و انتخاب گزینه ی Section View Properties، سربرگ Projections را انتخاب کرد و اقدام به ویرایش ارتفاعی عارضه ی تصویر شده نمود. چند نکته را در مورد عوارض تصویر شده در نظر داشته باشید:

  1. امکان تغییر موقعیت دوبعدی یک عارضه ی تصویر شده، در مقطع عرضی (و طولی) نیست و برای این کار باید منبع (عارضه ی اصلی) را ویرایش کرد.

  2. ارتفاع عوارض تصویر شده، به صورت پیش فرض به حالت Use Object است؛ بدین معنی که ارتفاع خود را از منبع می گیرند. می توان حالت های دیگری نظیر استفاده از ارتفاع سطح و یا وارد کردن ارتفاع به صورت دستی (Manual) نیز استفاده نمود.

  3. عوارض Survey figures، فیچرلاین هایی که از کوریدور بدست آمده اند (و به آن لینک هستند) و فیچر لاین هایی که به مسیر لینک هستند را می توان در مقطع عرضی ویرایش ارتفاعی کرد. با این کار ارتفاع منبع نیز تغییر می کند.

  4. فیچرلاین ها و پلی لاین های سه بعدی را می توان بوسیله ی گیره هایی که موقع انتخاب آنها پدیدار می شود، در مقاطع ویرایش ارتفاعی کرد. با این کار ارتفاع منبع نیز تغییر می کند. این موضوع در ویرایش فیچرلاین ها نسبت به پروفیل، مؤثر واقع می شود. توجه داشته باشید که گریپ ها (گیره ها) تنها زمانی پدیدار می شوند که ارتفاع فیچرلاین و یا پلی لاین سه بعدی به حالت Use Object باشد.

  5. ویرایش ارتفاعی نقاط و یا بلوک ها در مقاطع، تغییری در ارتفاع منبع آنها ایجاد نمی کند اما ارتباط عارضه ی تصویر شده با منبع را قطع می کند. در این حالت، عوارض تصویر شده از حالت ارتفاعی Manual استفاده می کنند. در هر صورت، هر موقع لازم باشد می توان از حالت Use Object برای برگرداندن ارتفاع عارضه به ارتفاع منبع استفاده کرد.

  6. شیوه ی نمایش (Style) و برچسب گذاری (Label Style) عوارض تصویر شده، ارتباطی به منبع ندارد و امکان ویرایش آنها بدون تأثیر گذاری بر منبع وجود دارد.


  49. مطمئناً تا بحال متوجه شده اید که طراحی یک اسمبلی کامل و مناسب در Civil 3D همراه با مشقت هایی همراه است. تعریض ها، استفاده از دِوِر، تقاطع ها و ... را نمی توان به راحتی به اسمبلی هایی که به صورت دستی در نرم افزار تولید می شوند افزود. در ورژن 2013 نرم افزار Civil 3d به بالا، می توان افزونه ی Subassembly Composer را مستقیماً همزمان با نصب نرم افزار به صورت فعال کردن تیکی نصب کرد. این افزونه قابلیت های بیشماری در طراحی انواع اسمبلی ها و حل مسائل در Civil 3D دارد. برای ورژن های پایین تر نرم افزار، این افزونه را باید جداگانه از اتودسک دانلود کرده و نصب کنید. در این پست آموزشی برای این افزونه تهیه شده است. برای دانلود این آموزش و فایل های همراه از این آدرس استفاده کنید.
  توجه نمایید این آموزش سطح نسبتاً بالایی دارد و مناسب افراد مبتدی نیست. هر موقع احساس کردید به تسلط نسبی در Civil 3D رسیده اید از این افزونه استفاده کنید.

  50. لوله کشی از مباحثی است که معمولاً کمتر به آن پرداخته می شود ولی از مباحث بسیار کاربردی و جذاب در Civil 3D است. معمولاً طراحان علاقه دارند همزمان با ارائه ی طرح خود، سیستم لوله کشی را نیز ارائه دهند. دلیل این امر، ارتباط تنگاتنگ بین طراحی سطوح، کوریدورها، محوطه سازی و تولید سطوح شیب دار به مسئله ی نحوه ی تخلیه و انتقال سیالات مورد نظر از منطقه است. هیچ طراحی نمی خواهد بدلیل ضعف در سیستم لوله کشی یک پروژه، کامل بودن طرح خود را زیر سؤال ببرد.
  هنگامی که از لوله کشی بحث به میان می آید، دو نوع لوله کشی مطرح می گردند: لوله کشی ثقلی و لوله های تحت فشار. لوله های تحت فشار از مباحثی است که جدیداً به Civil 3D (در ورژن های 2013 به بعد) افزوده شده است و بیشتر جنبه ی صنعتی دارد. به هر حال جزوه ای که در این آدرس می توانید آنرا دانلود کنید، مباحث مربوط به لوله کشی ثقلی پوشش داده شده است. بیان این مطلب خالی از لطف نیست که با تسلط به طراحی خطوط ثقلی،طراحی خطوط تحت فشار نیز به راحتی می تواند انجام گیرد.


  این مطلب تا کنون 72 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : استفاده ,civil ,فایل ,ارتفاع ,ویرایش ,توانید ,ویرایش ارتفاعی ,عوارض تصویر ,استفاده کنید ,بریک لاین ,تصویر شده، ,
  سری پنجم نکات طلایی در Civil 3D

تبلیغات


 • Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز شنبه 1 مهر 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر